طراحی سایت سازگار با موبایل

طراحی سایت طراحی وب سایت ساخت سایت شرکت طراحی سایت طراحی سایت در تهران

این روزها با رشد روزافزون استفاده از موبایل برای مرور اینترنت اهمیت طراحی سایت مناسب و هماهنگ با موبایل به یکی از موارد مهم در طراحی سایت بدل شده است.

طراحی سایت سازگار با موبایل

نقش موبایل در طراحی سایت

اصطلاحا به قالب هایی که برای نمایش صحیح در تمامی ابزار مانند موبایل و یا تبلت طراحی سایت میشوند ریسپانسیو Responsive میگویند. به جز اهمیت استفاده از قالب ریسپانسیو مسائل دیگری نیز برای استفاده بهینه از سایت در موبایل اهمیت دارد. یکی از بزرگترین مسائل طراحی سایت با حجم پایین است. هر چه قدر صفحات وب با حجم کمتر و سبک تر طراحی شوند بر روی موبایل سریعتر لود میشوند و علاوه بر بالا بردن میزان رضایت مندی کاربران در بالا بردن رتبه طراحی سایت شما در موتورهای جستجوگر هم تاثیر دارد. امروزه روش های گوناگونی در کد نویسی صفحات طراحی سایت استفاده میشود تا صفحات سریعتر لود شوند اما در کنار این مسائل فنی استفاده از تصاویر بهینه شده از نظر حجم نیز در سریعتر لود شدن صفحات نقش مهمی دارد.

طراحی سایت منطبق بر موبایل و تبلت

معمولا قالب های ریسپانسیو در هنگام تشخیص موبایل سعی میکنند تا برخی از ماژول ها و قسمت های اضافی و نه چندان مهم در ظاهر سایت را برای لود شدن سریع سایت حذف کنند. با شناسایی این ماژول ها سعی کنید موارد مهم و کلیدی را که برای نمایش در نسخه موبایل وب سایت مهم هستند مشخص کرده و سایر عناصر اضافی و غیر ضرورری را در نسخه موبایل غیر فعال کنید. این مسئله علاوه بر بالا بردن سرعت لود شدن صفحات از گیج و سردرگم شدن کاربران نسخه موبایل هم جلوگیری میکند.

اگر طراحی سایت شما صرفا جهت نمایش اطلاعات متنی و یا توضیحات در مورد خدمات شما باشد کار آسان تر است اما اگر وب سایت شما یک فروشگاه آنلاین است باید سعی کنید تا روند خرید آنلاین را تا حد امکان آسان و سریع طراحی کنید تا کاربران موبایل با توجه به محدودیت صفحه نمایش و صفحه کلید واقعی به آسانی و در کمترین زمان ممکن قادر به انجام پروسه خرید آنلاین باشند. دقت داشته باشید که کاربران اینترنتی کلا زیاد افراد صبوری نیستند پس حوصله آنها را با مراحل متعدد و پیچیده سر نبرید چون احتمال دارد از خرید خود منصرف شوند.

طراحی سایت سازگار با موبایل

طراحی سایت برای استفاده در موبایل

اگر در طراحی سایت خود از گالری تصاویر استفاده میکنید دقت داشته باشید که گالری شما با ویژگی Touch موبایل های امروزی کاملا هماهنگ باشد. معمولا در گالری تصاویر فلش هایی برای نمایش تصویر بعدی وجود دارد که نیازمند کلیک برای نمایش تصویر بعدی یا قبلی هستند اما به دلیل کوچک بودن صفحه موبایل کاربران بیشتر دوست دارند تا تصاویر را با انگشت هل دهند و تصویر بعدی را مشاهده کنند. پس همیشه در نسخه موبایل سایت خود بیشتر به هل دادن فکر کنید تا کلیک کردن.

این امر در بحث طراحی سایت دقیقا مشابه با مقوله طراحی سایت سالن زیبایی می باشد و در سیستم طراحی سایت هماهنگی خاصی مابین این دو عامل وجود دارد.

تصاویر موجود در طراحی سایت خود را نیز زیاد شلوغ انتخاب نکنید. تصاویر شلوغ به دلیل کوچک تر بودن صفحه موبایل نسبت به مانیتور ممکن است برخی عناصر را در داخل خود به درستی نمایش ندهند و به هم ریخته و نامرتب به نظر برسند. حتی بهتر است از هر تصویر دو حالت برای نمایش عادی و نمایش در حالت موبایل تعریف کنید. درست است که این روش وقت بیشتری را جهت طراحی و چیدمان صفحات طلب میکند اما در عمل سرعت و کارایی سایت شما را بسیار بالا میبرد.


بازگشت

برخی از مطالب طراحی سایت