فرمت تصاویر طراحی سایت

طراحی سایت طراحی وب سایت ساخت سایت شرکت طراحی سایت طراحی سایت در تهران

تصاویر یکی از اجزای مهم در طراحی صفحات وب سایت هستند و باید علاوه بر زیبایی در انتخاب آنها عوامل دیگری را نیز در نظر گرفت. یکی از مهم ترین عوامل کم حجم بودن تصاویر هستند. روش های گوناگونی برای کاهش حجم تصاویر وجود دارد و باید تصاویر خود را بهینه کنید تا سرعت بارگزاری طراحی سایت مناسب باشد.

فرمت های تصویری رایج در طراحی سایت

فرمت تصویری GIF

GIF در واقع مخفف Graphic Interchange Format است. در این فرمت تصویری از شفافیت پشتیبانی میشود و در عین حال تصاویر میتوانند مجموعه ای از تصاویر باشند که در کنار هم به صورت متحرک به نمایش درآیند. تصاویر در فرمت GIF از تعداد 256 رنگ پشتیبانی میکنند و حتی اگر تصویر شما دارای تعداد رنگ بیشتر باشد باز هم رنگ های اضافه با رنگ های دیگر موجود در 256 رنگ جابجا میشوند.

فرمت تصویری JPG

بهترین فرمتهای عکس برای طراحی سایت پر سرعت

فرمت JPG مخفف Joint Photographic Expert Group است که در واقع نام شرکتی است که این فرمت طراحی سایت را گسترش داده است. ذخیره کردن تصاویر با این فرمت همواره با افت کیفیت همراه است. حتی اگر یک تصویر JPG را چند بار ذخیره و سپس دوباره همان فایل را باز و ذخیره نمایید باز هم در هر مرحله قدری از کیفیت تصویر کم خواهد شد. یکی از معایب تصاویر با فرمت JPG این است که از فرمت تصویری با پس زمینه شفاف پشتیبانی نمیکند.

فرمت تصاویر طراحی سایت

روش بهینه سازی تصاویر با فرمت JPG

این فرمت تصویری دارای اطلاعات مختلفی به همراه تصویر است که اصطلاحا به آنها metadata گفته میشود. متا دیتا شامل اطلاعاتی در زمینه های زیر است:

این امر در بحث طراحی سایت دقیقا مشابه با مقوله فروشگاه و طراحی سایت می باشد و در سیستم طراحی سایت هماهنگی خاصی مابین این دو عامل وجود دارد.

  • کامنت های طراحی سایت
  • اطلاعاتی که طراحی سایت در آن ذخیره میکنند
  • اطلاعات EXIF که شامل مدل دوربین و همچنین زمان عکس برداری و برخی دیگر از اطلاعات طراحی سایت این چنینی هستند

شما میتوانید این اطلاعات طراحی سایت را بدون آن که از کیفیت تصویر چیزی کم شود حذف نمایید و انجام این کار ضروری نیز به نظر میرسد چون بسیاری از این اطلاعات برای استفاده در طراحی سایت کاربردی ندارند. یکی از نرم افزارهایی که میتوانید برای این منظور به کار بگیرید jpegtran است.

طراحی سایت با فرمت عکس پی ان جی

این نام مخفف Portable Network Graphic است. این فرمت در واقع جایگزین طراحی سایت قدیمی GIF شد تا کاستی های این فرمت را جبران نماید. تصاویر PNG به دو دسته اصلی تقسیم میشوند.یکی True Color و دیگری Palette که در واقع نوع دوم جایگزین فرمت GIF محسوب میشود. این فرمت از تصاویر با پس زمینه شفاف نیز پشتیبانی میکند که البته نسبت به فرمت GIF دارای شفافیت و کیفیت به مراتب بالاتری است. یکی از تفاوت های عمده طراحی سایت این فرمت با فرمت GIF در این است که فرمت PNG از تصاویر متحرک پشتیبانی نمیکند.

تصاویر PNG در سه حالت رنگ وجود دارند. اولین حالت PNG8 است که محدود به 256 رنگ است. مدل دوم PNG24 است که در واقع همان TrueColor PNG است اما شفافیت را پشتیبانی نمیکند. آخرین حالت PNG32 است که مانند True Color PNG است اما شفافیت را نیز پشتیبانی میکند.

فرمت تصاویر طراحی سایت

طراحی سایت بوسیله فرمت عکس فوق سریع

تصاویر PNG دارای کیفیت بهتری نسبت به GIF هستند و بنابراین جایگزینی طراحی سایت مناسب برای فرمت GIF به شمار میروند. دقت داشته باشید برای فشرده سازی طراحی سایت و تصاویری که دارای تعداد رنگ زیادی هستند استفاده از فرمت JPG پیشنهاد میشود.

مشکلات احتمالی طراحی سایت PNG با پس زمینه شفاف در اینترنت اکسپلورر

معمولا در نمایش تصاویر PNG با Internet Explorer 6 مشکلاتی پیش می آید. معمولا تمامی پیکسل های نیمه شفاف تصاویر PNG32 در اینترنت اکسپلورر 6 با رنگ خاکستری نمایش داده میشوند.


بازگشت

برخی از مطالب طراحی سایت